Carice van Houten Etkisi

Hayal kurmak iyidir, gerçekten. Bakınız hayal kurarkenki gücünüzü hiç bir zaman hiç bir yerde bulamazsınız. Bize sınırsız olanaklar sağlar.

Nerden çıktı şimdik hayal kurmak. Ben de kendimce hayal kurarım tabiki ancak büyüme olğusu bu durumu biraz kısıtlıyor. Artık uçan arabalarda gezemiyorum mesela. Süper kahraman kostümlerine bürünüp dünyayı da kurtaramıyorum. Elimde her istediğimi yapabilen sihirli değneklerim de yok.

Eee peki ne o zaman?

O, tekil bir hayal olmaktan öteye geçemiyor, farklı dünyalar arasında zıplayarak ilerlemeyemiyorum. Sade bir hayal. Mesela yarınki işler için nasıl bir çalışma yapabilirim. Haftaya bir şeyler yapacaktım unuttum mu yoksa? Zaman aralığı da epeyce daralmış bu arada, önceden yıllar boyu sürecek düşüncelerde kaybolup giderdim. Şimdik ise üç ay sonrasını göremiyorum. Siz ister gözlerinizi doğru şeylere odaklamıyorsunuz diyin isterse de zaman içinde gerçekler hayalleri bulanıklaştırır diyin.

Sıkıntı sorunun kaynağı degil aslında burada, çünkü bu kaynak hayatın içinde doğrudan var, sonradan oluşmuş bir yapı degildir. Bizimle birlike büyümüş ve içinde bulunduğumuz müddetçe daha bağımlı hale geldiğimiz bir oluşum.

Peki Carice van Houten etkisi nedir?

Hemen söyeleyim, Akşam vakti eve dönüyorsunuz, gün boyunca farklı haberler aldınız, farklı kişilerle iletişime geçtiniz ve bunların dışında muhakkak hayal de kurdunuz ve hep başarılı oldunuz. Gelecek planlarını ne kadar da güzel tasarladınız degilmi? Lakin bu kişi o hayallerinizi altüst edecektir

Sakin bu işi ciddiye almayın, anlatım içindeki olaylar mesela ders çalışırken çözdügünüz sorulardan sonra üniversite hayali de olabilir, uzak mesafelere yolculuk yaparken görmek istediginiz yerler de..

Sonra bir anda bütün hayallerinizin yok edildiğini görürsünüz. Bu yokedici bir başkasıdır. Dolaylı yada doğrudan müdahelede bulunabilir. işte buna Carice van Houten etkisi denir.

Ancak kendi kanımca hayalperest birisi iseniz direk olarak o kişileri görmeniz dahi yeterli olacaktır. Bu kişiler hiç bir zaman negatif bir anlamda yıkıcı olarak tanımlanmamaktadırlar. Aksine o kişiyi gördüğünüz zaman hayallerinizin ne kadar da küçük olduğunu hissedersiniz. Bu o kişinin sizde bıraktığı etki kadardır, bir anda yıkılabilirsiniz ve ya zamanla derinleşen bir boşluğa dünüşür ve sizi geri dönüşü olmayan bir noktaya getirip bırakabilir. Etkinin süresi ve derecesi farklılık gösterir.

Bu kanımca anormal bir durum, ancak bu anormalliğin yokedici kişinin kendisinden kaynaklandığına eminim. İnsanların içinde farklı seviyelerde mükemmellik olduğunu düşünüyorum ve bunun sadece ufak bir kısmı yüze yansımaktadır. Carice van Houten etkisi tam olarak burada görülmektedir. İçlerinde gereğinden fazla mükemmellik barındıran insanlar karşıdaki kişilerde tahrip gücü yüksek etki bırakırlar.

8-09-16

Reklamlar

2 thoughts on “Carice van Houten Etkisi

    • Nayır yanlış, onun dizideki rolünü hatırlarsan, aslında yaşlı ve farklı bir insan ancak kendi gücüyle diğer insanları manipüle ediyor ve güzel görünüyor.. demek içinde mükemmellik az ..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s