Nedir bu sistem değişikliği.

Bir zamandır tartıştığımız ve çoğu kimsenin karşıt görüşleri bile dinlemeden evet veya hayır demeye hazır olduğu bir sistem. Nedir bu sistem?

Başkanlık. Peki Cumhurbaşkanı ile Başbakan arasında ne fark var derseniz. Şöyle açıklamaya çalışalım. Cumhurbaşkanı tarafsızdır, olmak zorundadır, herhangi bir sisyasi parti etrafında, çerçevesinde karar verme yetkisi yoktur. Bütün sisyasi partilere eşit uzaklıkta durmalıdır. isteğini yapamaz, meclis te yapamaz Cumhurbaşkanı onay vermelidir önemli konularda.

Peki tartışılan başkanlık sisteminin nasıl olması öngörülüyor. Olayı demokrasi çerçevesi içerisinde değilde milattan öncelere gidelim ve orada inceleyelim.

Neydi demokrasinin çıkış nedeni? Güçlü olan zayıf olanın elindeki ekmeğini alır ve güçlü olan daha da güçlenir. Basit. Burada bir güçler ayrılığı var değil mi? Demokrasi ise burada devreye girer ve herkese eşit erişim imkanı sağlar, yani sağlardı. İşte tam da aynı güçler ayrılığı bize yapıştırılacak. Türkiyenin bütün haritasının üzerine yapıştırıcı ile yeni bir şekil verilecek. Tutması imkansız.

Neden?

Demokrasi çoğunluğu kabul edip azınlığı yok etmekle olmaz da ondan. Şu anda bile sınırlı yetkilerle üniversitelerde haksız atamalar, kurumlarda örgütlenmeler ve sızmalar (a.k.a herkes biliyor ne sızması olduğunu) yaşanıyorsa. Bunun bir de sınırsız yetkileri olan hükümet ve onun başındaki insanlar tarafından yönetildiğiniz düşünün. O zaman size yapılan her şey mübah olacaktır. karşı koymanın bir faydası olmadığını göreceksiniz. Tabi iş işten geçmiş olacak o zaman. Haklı olsanız dahi alacağınız tek cevap kaldırılmışlık olacaktır.

Nedir bu şeyler?

Bir örnek vereyim, siz bir bayan olarak kocanızdan dayak yediniz, mahkemeye gittiniz ve dediniz ki ben şikayetçiyim. Mahkeme nasıl olduysa size ceza verdi ve karşı taraf serbest. Dayağı ben yedim cezayı neden ben alıyorum diye sorsanız, yine ceza alabilrsiniz. Çünkü sizi savunacak bir güç kalmamıştır ortada. (Bu örnekte olayların nasıl geliştiği ve nasıl bu karara varılabildiği günümüzden zibilyon tane örnekle eşleştirebilirsiniz benim örneklememe gerek yok sanırsam.) Çünkü artık o kurumları da tek bir kişi tarafından açma kapama yetkisi değiştirme yetkisi verilmiştir. Ne yapacaksınız nereye gideceksiniz?

Peki Cumhuriyet’in şuandaki yönetim şekli eksik mi?

Eksiklik ancak ve ancak sitemin değişmesi gerekliliği safhasına gelindiğinde düşünülmelidir. Yönetemeyen, daha doğrusu tarafsız olamayan ve bencillikle haraket eden insanların elinde oyuncak olabilir, normaldir.  İşsizlik sorununu çözecek mi, ekonomi düzelecek mi, haksız ötv kalkacak mı, hırsızlıklar ve soygunlar bitecek mi, önce bunları bir düzeltin.

Amerika’da başkanlık var. Var evet onlar sonradan geçmediler temelde bu sistem vardı?  Peki siz Cumhuriyetin bir günde gelidiğine kızıyorsunuz da başkanlığın gelmesine neden kızmıyorsunuz? Yukarıdaki belirtildiği gibi neyi düzeltecek bu sistem?

Koalisyon sorunlarını mı, Burhan Kuzu? Hangi koalisyon?  Darbaleri mi? Bu hallere gelmemizde bilmediğimiz ama var olan gizli koalisyonlar mı var? Kim dahildi bunlara zamanında? Hüngür hüngür ağlattınız milleti.

Bence . “Biz yapıyoruz, bizim için yapıyoruz”. diyerek hareket edilmektedir.

Son kararını vermiş veya kararsız kalan arkadaşlar kendimize şunu soralım. Bu sistem neyi düzeltecek? Bize ne faydası olacak ki en önemli konu haline geldi. Tek başına iktirdar olan bir yönetimin bütün kaynaklar ellerindeyken yapamadıklarını, ilahi bir güce kavuşarak mı yapacaklar?

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s